Zima sa skončila, miesto dostávajú jarné špeciály zo všetkých kútov sveta. Aké pivné štýly sa odporúčajú piť počas týchto mesiacov a ktoré získavajú celosvetové uznania?
Na začiatok sme sa pozreli na to, aké pivné štýly sa medzi odborníkmi odporúčajú piť na jar. Vyššie teploty a viac slnečných dní pre mnohých znamená čas odložiť poriadne silné sladové „ohrievače“ na niečo, čo nás naladí na lepšie počasie. To jarné ale nemusí znamenať len to, že si kúpite „šestku“ klasického ležiaka, ktoré sa dá bežne kúpiť niekde na čerpacej stanici. Ak máte o čosi dobrodružnejšie chúťky, kľudne zaexperimentujte.
Zaujímavou voľbou je Gose. Tento štýl piva vznikol v 13. storočí v nemeckom Goslare a varí sa s využitím minimálneho množstva sladu. Gose má tendenciu priniesť čisté, ovocné a trochu kyslejšie pivo s ľahkými bylinnými tónmi, občas aj akousi slanosťou. Tejto pivnej zaujímavosti takmer zazvonil umieračik niekedy v polovici 20. storočia, no zachránilo ho následne oživenie záujmu o remeselné pivá. A prečo sa odporúčajú práve na jar. Väčšinou sa totiž vojdú do 5% alkoholu, čo znamená, že si ich môžete užiť aj o čosi viac a nebude to znamenať prudkú zmenu vašich nálad a motorických schopností…Čiže si ich môžete dožičiť aj od smädu, ak sa teploty vyšplhajú aj vyššie, no stále sa vám dostane zaujímavých chuťových zážitkov.
Aj ďalší jarný favorit pochádza z Nemecka. Berliner Weisse tiež patrí medzi čisté a svieže pivá. V tomto prípade poteší aj špeciálne sýtenie oxidom uhličitým, ktorým prinesie do úst svieže pocity. Mnoho ľudí ho porovnáva z pohľadu osvieženia napríklad k bielym vínnym strekom. Bonusom je možnosť výberu rôznych variácií príchutí. Aj tu očakávajte nízky obsah alkoholu, v niektorých prípadoch dokonca na hranici troch percent. Preto je Berliner Weisse tiež vynikajúcou voľbou pre teplejšie počasie.
Jar je pre mnohých pivárov určite spätá aj s pšeničnými pivami. Vo svete sa tešia tieto mesiace popularite napríklad belgické hefeweizen a witbier či americké kúsky. Nečakajte ale podobné pivá, štýly sa líšia vo svojich chuťových profiloch dosť výrazne. Belgický witbier sa spája s bylinnými a ovocnými príchuťami a veľké zmeny robia aj špeciálne využívané kvasinky. Hefeweizen často dostanete s ovocnými chuťami a nadýchaným telom či jasom. Obyčajne sa podáva s plátkom citróna. Americké pšeničné pivá disponujú o čosi menším ovocným chuťovým profilom a okrem citrónu sa využíva aj pomaranč.
Počuli ste už o pivnom štýle Kölsch? Ten vás vráti do časov, keď sa aj pivo dalo piť s luxusom a spoločenskými mravmi na vysokej úrovni. Jeho tradičné podávanie je známe vďaka podnosov, ktoré vám obsluha prinesie na stôl. A na nich vám pristane poriadne vysoký a úzky pohár. Ide o akýsi hybrid klasického piva a ležiaku, ktorých pochádza z Kolína nad Rýnom v Nemecku. Pije sa naozaj excelentne, je ľahký a svieži väčšinou s menej ako 5% ABV.
Nakoniec niečo špeciálne. Ide o čerstvú novinku Brut IPA, ktorá sa však momentálne vezie na divokej vlne popularity tohto štýlu. Brut IPA sa vyrába s pomocou enzýmov využívaných aj pri vzniku brut šampanského, čo dodáva pivu podobne suchú textúru. Poďakovať za to môže eliminácii takmer všetkých zbytkových cukrov. Milovníci IPA ocenia kvalitne využívaný chmeľ, určitú horkosť ale aj napriek tomu jemné a svieže telo. Popularita tohto piva sa od jeho objavenia na trhu v roku 2018 dostala na nečakane vysoké hodnoty. Z mesiaca na mesiac ho najmä za oceánom nájdeme vo viacerých pivovaroch alebo špecializovaných obchodoch. Pozor však na vyšší obsah alkoholu.
Nefiltrované „zaúdené“ pivo varené v súlade s bavorskými pravidlami, ktoré sa dodržiavajú už od roku 1516. Spodne kvasené kvasnice dodávajú svetlohnedému pivo s červenkastou farbou prirodzený zákal. Je známe svojou dymovou arómou a zaujímavým chmeľovými tónmi. Plné chute sa vám dostanú už po prvom dúšku, pripravte sa na výraznú sladovú arómu s nastupujúcou jemnou horkosťou. Hodí sa aj k jedlám, Nemci k nemu pravidelne niečo „zahryznú“. Pozor na vyšší obsah alkoholu (5,9%). V tomto prípade ide o pivný štýl Festbier Dunkel, varí ho pivovar Brauerei Heller / Schlenkerla (Bramberg, Bavorsko, Nemecko).
Presúvame sa do kanadského Quebec. Pivný štýl IPA – Imperial do nášho zoznamu prináša tohto siláka s 9,2% ABV. Na varenie tohto zaujímavého piva, ktorý sa inšpiroval pôvodnou americkou IPA, bolo použité až netradične veľké množstvo chmeľu. Jeho jedinečnosť spočíva v ostrej horkosti a živicových tónoch, ktoré sú však vyvážene citrónovou príchuťou. Vizuálne má toto nemorálne (Immoralité) pivo marhuľovú farbu a penový golier strednej veľkosti. Po ovoňaní pocítie broskyňu, mango, marhuľu či citrusy. Špeciál sa varí už viac rokov po sebe najmä pre jarné obdobie.
Chorvátsky pivný svet, to nie je len Karlovačko. Pivovar Nova Runda patrí medzi mimoriadne uznávané aj ďaleko za hranicami. Skvelým špeciálom vhodným pre skoré jarné dni je táto Double new England IPA s 9% alkoholu. A že vám je názov povedomý? Pravdepodobne nepatríte len medzi pivných fanúšikov. Chorvátska známa metalová skupina ThroaTTwisterR sa dohodla na hodubno-pivnej spolupráci a tak sa zrodilo rovnomenné pivo. Nová Rund je projektom dvoch priateľov – remeselných pivovarníkov, ktorí sa rozhodli otriasť chorvátskym pivným trhom. Ich jedinou víziou bolo variť čerstvé pivá orientované na vlastnosti chmeľu, čo vyformovalo ich filozofiu varenia „FeelTheHops“. Ich pôvodný názov bol G y psy brewers a trvalo im poriadne dlho, aby sa cez rôzne pivovary konečne v roku 2019 usadili v tom svojom vlastnom. Tento konkrétny špeciál má zahmlenú tmavožltú zlatistú farbu s výrazne bielou penovou čiapkou. Chuťovo je výrazne sladké, no neskôr cítiť aj strednú horkosť. Po ovoňaní pocítite mango, ananás či broskyňu. Všetko to dopĺňajú silné tóny chmeľu a sladu.
Mestečko Tourpes v Belgicku nám prináša Saison Dupont, ktoré ideálne na jar. Práve tento štýl sa pre tieto mesiace hodí svojou sviežosťou. Vyznačuje sa rustikálnosťou, ktorá vás prenesie na dávne vidiecke pikniky. Spoznajte skvelú kombináciu dozretého ovocia a kvetinovej pikantnosti s nádychom korenia. Saison Dupont sa dokonca dá kúpiť aj u nás. Pivovar Brasserie Dupont sprl ponúka tento Farmhouse Ale s 6,5% alkoholu. Varí sa počas zimných mesiacov a už od roku 1844 sa následne ponúka pracovníkom na poli (saisonierom). Považuje sa za skutočnú klasiku medzi belgickými sezónnymi pivami.
Ostávame v Belgicku, konkrétne v meste Mechelen. Belgian Blonde Ale so 6,2% alkoholu od Het Anker bolo vytvorené ako pocta Mechelenu, rodnému mestu pivovaru. Jeho názov sa viaže k zvláštnej udalosti z noci 27. januára 1687. Mesto sa vtedy zahalilo do hustej hmly, mesiac nad vežou svätého Rumbolda žiaril do červena. Opitý muž vtedy zakričal: „Oheň, oheň, veža horí,“ čím spôsobil veľkú paniku. Kým sa ľudia dostali do veže, aby uhasili plamene, mesiac už vykukol spoza hmly. Od tej chvíle sú Mecheleničania známi aj ako Manebluseri alebo „mesačné hasiace prístroje“. Toto svetlé pivo sa varí tradičnou metódou a vo fľaške sa scedí. Disponuje jemnými citrusovými arómami so sviežim, čistým záverom.
Pivovar Great Lakes je známy aj vďaka svojmu pozitívnemu vzťahu k udržateľnému rozvoju. Odpad z procesu varenia sa používa na množstvo iných vecí, napríklad mydlá či dokonca barbecue omáčku. Okrem toho sponzoruje viac ako 15 kultúrnych a umeleckých inštitúcii vo svojej štvrti v americkom Ohio. Konkrétne tento špeciál prekypuje sviežou citrusovou príchuťou, je ideálny na nasávanie prvých jarných slnečných lúčov niekde na piknikovej deke. Toto pivo sa vyrába z pyré z čerstvých pomarančov a citrónov. Pýši sa nízkymi 4,0% ABD a iba 105 kalóriami na jednu plechovku.
Zaujal vás tento článok. Viac príbehov zo sveta piva nájdete na webe projektu Maravar, ktorý sídli v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci, v sekcii blog. Aké jarné pochúťky si doprajete vy? Podeľte sa s vašimi postrehmi a tipmi v diskusii pod článkom na našom Facebooku.