Domáce varenie piva v Amerike

Domáce varenie piva ako koncepcia v podstate po tisíce rokov neexistovala, poznali sme len samotné varenie piva. Keď sa ľudia v stredoveku naučili kvasiť víno a hrozno, neskôr aj zrná, aby vytvorili alkoholické nápoje, všetko to boli procesy, ktoré sa odohrávali v domácnosti. A to všetko vyvoláva otázku…kedy vlastne ľudstvo začalo s varením? Na to presne odpovedať naozaj nevieme len my, ale pri tejto debate sa vedia pohádať aj väčší odborníci.

Historici sa domnievajú, že prvé fermentované nápoje sa objavili asi pred 12 000 rokmi. Už niekedy vtedy, kedy ľudia začali pestovať plodiny. Dôkazy o varení piva pochádzajú aj z obdobia spred 6000 rokov vo forme sumerskej tabuľky či 3900 rokov starej básne, ktorá v sebe skrýva najstarší známy recept.

Domáce varenie piva samozrejme neprebiehalo tak, ako by sme to poznali dnes. Neexistovali žiadne knihy, internet ani podcasty, ktoré by tento proces ľudí naučili. Tajomstvo pivovarníctva sa odovzdávalo prostredníctvom piesní. Keďže nemali toľko vedeckých poznatkov ako dnes, nedochádzalo  špecifickému sladovaniu jačmeňa, ani k selekcii špecifických kmeňov kvasiniek. V prvopočiatkoch domáceho varenia sa namiesto zŕn využíval jačmenný chlieb a dookola tá istá nádoba. Ľudia ani len netušili, že vyvíjajú vlastnú kultúru na kvasenie, nehovoriac o tom, že úroveň čistenia nádob či samotná hygiena bola na veľmi nízkej úrovni. Poďme však o niekoľko tisícročí dopredu…

Ocitli sme sa v stredoveku. Keď mnísi začali s varením piva, je pochopiteľné, že tak konali len vo svojich kláštoroch. Išlo tak svojim spôsobom o domáce varenie piva. Nešlo náhodou aj o začiatok pivovarníckeho priemyslu? Prejdime ale do stredovekých domov. Medzi domácimi pivovarníkmi bolo množstvo žien, ktoré sa naučili variť svoje nápoje. V týchto časoch bolo pivo nielen jednou z mála bezpečných foriem hydratácie, ale bolo aj zdrojom výživy. Keď sa začal vek prieskumu, ľudia  nikde nosili svoje pivá a zásoby na jeho výrobu na konkrétne miesta. Vyššia vrstva síce spoločnosti mohla postaviť nejakú väčšiu varňu, ale väčšina ľudí si našla spôsob, ako si ho uvariť svojpomocne doma, čím si vlastne vyrábali lacno náhradu za znečistenú vodu.

Homebrewing v Amerike

Písal sa rok 1587, kedy bolo uvarené prvé pivo v novom svete, v kolónii Sira Waltera Raleigha vo Virgínii. Keďže však miestni ľudia nemali prístup k čerstvým surovinám, museli ich poslať späť do Anglicka so žiadosťou o ďalšie pivo. Určite ste počuli príbeh o pútnikoch, ktorí sa museli vylodiť v Plymouthe, kde im pivo došlo. Postavili si nové domovy len preto, aby si uvarili ďalšie pivo…História piva v Amerike sa teda začala presne tu s prvými európskymi osadníkmi.

Domáce varenie piva v USA

Zatiaľ čo prvé komerčné pivovary v Amerike začali vznikať okolo roku 1600, väčšina piva sa vyrábala doma. Mnohí zo zakladateľov krajiny boli domáci pivovarníci, presnejšie sa pivo varilo na ich panstvách. Keď Thomas Jefferson navrhol Monticello, plánoval priestory špeciálne na domáce varenie piva či jeho skladovanie. Jefferson pôvodne chcel nechať variť svoju manželku, ktorá dokázala vyprodukovať asi 15 galónov každé dva týždne. Nakoniec sa začal zaujímať  o varenie piva aj on sám a začal experimentovať so svojimi nápojmi doma. Bohužiaľ, žiadne z jeho receptov sa nezachovali, no podľa jeho zápiskov za zistilo, že nebol proti využívaniu kukurice.

Pivo bolo súčasťou života aj v Mount Vernon, panstve Georgea Washingtona. Vnuk Marthy Washingtonovej si všimol, že Georg často pije domáci nápoj pri večeri. Dokonca zanechal recept na pivo, ktoré sa má pripraviť pre deti a služobníctvo. Washingtonov bratranec, ktorý spravoval Mount Vernon počas revolúcie, zanechal poznámky o varení piva s tomelom. Domáce varenie piva neprodukovalo nápoje len na stôl slávnej rodiny, podľa zmluvy s jedným manažérom farmy bolo manažérovi sľúbené také množstvo otrúb, koľko stačí na varenie piva aj pre jeho rodinu.

Dostali sme sa do priemyselnej revolúcia. Tá totiž dala pivovarníkovi množstvo darov. Už sa nemusel spoliehať na otvorený oheň, pivo premiérovo nemuselo v sebe skrývať dymovú príchuť a teplota sa dala ľahšie kontrolovať. Varenie domáceho piva bolo strážené hustomermi a teplomermi a tak vznikal konzistentnejší produkty. V tom čase došlo k vzostupu väčších komerčných pivovarov. Domáce varenie piva síce bolo stále súčasťou života ľudí, no vo fabrikách sa vyrábalo vo vyššej kvalite a s nižšími nákladmi.

Domáce varenie piva a jeho zákazy či legalizácia

Prohibícia priniesla obrovské zmeny aj v spoločenskom živote. Americký národ koketoval s myšlienkou začať abstinovať…Domáce varenie piva naopak nabralo závratné tempo. V roku 1919 bolo zakázane vyrábať, kupovať alebo predávať omamné nápoje. Keby však nebolo prohibície, možne by sme nikdy nespoznali sladové sirupy a iné podobné nápoje. Keďže veľké pivovary nevedeli a hlavne nemohli vyrábať pivo, jednoducho začali vyrábať tieto sladové výťažky a predávať ich na „pečenie“. Americké pivovary ale aj domáci variči boli nadšení, veď v roku 1936 sa vyrobilo 438 miliónov libier sladového extraktu a ten ďalší dokonca až 450 miliónov. Za jeden jediný rok počas prohibície predaj chmeľu na tieto účely domáceho „pečenia“ presiahol 13 miliónov libier. Do roku 1929 Úrad prohibície odhadol, že sa doma uvarilo približne 700 miliónov galónov piva. Prišiel však rok 1933 a zákon, ktorý to zakázal.

domáce varenie piva počas prohibície

Stačila jedna diela v zákone a zatiaľ čo výroba vína bola doma legálna, domáce varenie piva zostalo zakázané. To samozrejme ľudí úplne neodradilo, aj v 60. a 70. rokoch túto výrobu zdokonaľovali na vyššie a vyššie úrovne. Keďže čoraz viac Američanov porušovalo zákon, vláda USA konečne začala pracovať na náprave svojho „nedopatrenia“, aj keď im to trvalo 45 rokov. Prezident Jimmy Carter podpísal nový zákon a tak domáce varenie piva sa stalo dostupné pre Američanov starších ako 21 rokov. Koniec 70. rokov spravil z USA takú pivovarnícku krajinu, ako ju poznáme dnes. No predsa odlišnú. Teda minimálne v tom, že vtedy neexistovali žiadne podcasty či webové stránky. Ak ste sa chceli naučiť variť, museli ste nájsť niekoho, kto to vie, čo to robí alebo si prečítali knihy. Okrem toho pestovatelia chmeľu a sladovníci neboli pripravení na to, aby sa venovali domácim pivovarníkom. Boli zvyknutí obchodovať vo veľkých množstvách pre makroopivovary. Napriek tomu, že americký „hombrewer“ mal niekoľko svetlých momentov, napríklad vznik Americkej asociácie domácich pivárov vďaka Charlie Papazianovi. V roku 1984 Papazian predstavil prvé vydanie The Complete Joy Of Homebrewing.

Nový zákon z roku 1978 sa ale uplatňoval len na federálnej úrovni. Samotné štáty si mohli vytvoriť vlastné zákony týkajúce sa domáceho varenia. Mnohé pivovarnícke skupiny roky bojovali za ochranu domácich pivovarníkov a ich práva. Treba však dodať, že od roku 1978 zaznamenalo pivo v USA rozmach. Vďaka podpore domácich pivovarov sa po celej krajine objavovalo čoraz viac pestovateľov chmeľu, sladovníkov, kvasnicových laboratórií a obchodov. Hnutie domáceho pivovarníctva poskytlo rastúcemu odvetviu remeselného pivovarníctva množstvo svojich pivovarníkov a v konečnom dôsledku aj zákazníkov. Vďaka internetu máme teraz možnosť získavať informácie o varení piva zo všetkých kútov Zeme. V roku 2013 hlasovala za legalizáciu domáceho varenia aj Mississippi a Alabama, a tak môžu Američania doma variť pivo vo všetkých štátoch USA, premiérovo od roku 1919.

Uzavrime to slovami Platóna: „Bol to múdry muž, ktorý vynašiel pivo.“

Páčil sa vám tento článok? Viac zaujímavých tém zo sveta piva nájdete na webe projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Ostatné články