Patríte medzi fanúšikov cyklistiky a aj vy sami chcete spoznať krásy Slovenska zo sedla vášho „tátoša“? Penzión Mara v Liptovskom Trnovci je obľúbeným miestom pre ubytovanie sa, relax či štart za zážitkami pre každého milovníka tejto aktivity. A to platí aj pre výlety na elektrických bicykloch. E-bike na Liptove vám totiž môže priniesť nezabudnuteľné zážitky. Aké trasy teda na ňom môžete absolvovať priamo zo sídla nášho projektu Maravar alebo v jeho blízkosti?
E-bike na Liptove vo vyšších nadmorských výškach? Pre túto trasu sa dopravíte do obce Trstené. Pre e-bike na Liptove ide o ideálny výlet aj pre tých, ktorí si chcú trochu „zamakať“. Dĺžka trasy je 11,8 km, stúpanie predstavuje 801 m. Samotná chata „Červenec“ sa nachádza vo výške 1420 m. n. m. a ide o najvyššie dosiahnutý bod. Z Trstenéhím o putujete cez Bobrovec a Jalovec k rázcestiu Bobroveckej Vápenice. Následne prejdete na štrkovú lesnú cestu so stúpaním až k chate. Trasa je mimoriadne obľúbená pre svoje mnohé krásne výhľady nie len na prírodu ale aj okolité obce.
Chata pod Náružím – Červenec, takto znie oficiálny a celý názov obľúbeného turistického cieľa v Západných Tatrách. Že ste o nej nepočuli? Možno nie je tak medializovaná ako jej kolegyne, no to vôbec nemusí byť na škodu. Pre tých, ktorým nebude stačiť len samotná cesta e-bikom, tu je možnosť vyraziť na mnohé hrebeňové túry. Spoznáte tak krásy vrchu Babiek (1566 mnm), Ostrý a Sivý vrch, Brestovú, Salatín, Pachoľu či Baníkov. Túra môže končiť až na Kasprovom vrchu v Poľsku. Chata je oficiálne otvorená len počas víkendov, no po objednávke u chatára sa tu môžete ubytovať aj cez týždeň. V júli a auguste je ale otvorená nepretržite. Pre možnosti ubytovania je tu pripravených 30 lôžok, stravovanie nie je zabezpečené. Využiť však môžete pre prípravu jedla z vlastných zásob kuchyňu s varičom či šporákom, nechýba ani kuchynský riad.
Od Penziónu Mara a Liptovského Trnovca trasa vzdialená o čosi viac, no vynechať ju by bol hádam aj hriech. Na váš e-bike nasadnete v obci Vlkolínec, ktorí patrí medzi historické UNESCO pamiatky. V obci nájdete križovatku turistických trás, vy sa vydáte po tej, ktorá pokračuje okrajom dediny. Po poľnej ceste, ktorá je ale ľahko zvládnuteľná pre každého, sa dostanete až do Ružomberka. Výhodou je, že cyklotrasa vedie cez mesto, kde sa môžete zastaviť na občerstvenie. Následnou „zastávkou“ je Liptovská Štiavnica a Liptovské Sliače.
Zaujímavým bodom po tejto cyklotrase je obec Partizánska
Ľupča, kde vás zaujme majestátny kostol v jej centre. Ten je aj dôležitým orientačným bodom, keďže práve tu sa nachádza ďalšia križovatka ciest. Vy sa vyberiete popod Nízke Tatry, kde si užijete zvlnený terén. V obci Lazisko odporúčame odbočiť k drevenému artikulárnemu kostolu vo Svätom Kríži, ktorý je najväčším svojho druhu v Strednej Európe. Za Laziskom si odpočiniete pri malej rozhľadni s krásnym výhľadom na dolný Liptov či samotné Nízke Tatry. Následne vstúpite po miernom klesaní do Demänovskej doliny, po ceste ktorou miniete obce Ploštín, Iľanovo a Závažnú Porubu.
Zaujímavé dve kratšie cyklotrasy s peknými trailovými úsekmi vás čakajú pri kopci Hrádok. Nabrať sily a zregenerovať môžete v unikátnom prírodnom kúpalisku v Liptovskom Jáne. Zaujímavé výhľady vás čakajú aj v blízkosti Varišova v miestnej rozhľadni. Skvelé zážitky získate aj počas následnej náučnej cykloturistickej trasy do Pribyliny. Celú cestu ukončíte pri múzeu Liptovskej dediny. Ak sa budete držať tejto trasy, absolvujete približne 70 kilometrov.
Priamo z nášho penziónu Mara v Liptovskom Trnovci môžete vyraziť na jednu z najobľúbenejších cyklotrás na Slovensku. Počas nej spoznáte krásy priehrady Liptovská Mara či jej priľahlých obcí. Čaká vás výlet dlhý 71 km, čo je ideálne aj pre e-bike. Zabudnite na ťažké stúpania či klesania, všetky lákadlá si užijete bez nebezpečnejších úsekov. Táto cyklotrasa vedie podhoriami a obcami okolo najväčšej vodnej nádrže na našom území. Turisti zo Slovenska či zahraničia ju absolvujú hlavne kvôli spoznaniu rázovitých liptovských obcí plných zaujímavými tradičnými kostolíkmi. Po ceste si užijete aj výhľad na vodnú hladinu počas prejazdov rozľahlými lúkami. Vaše oči samozrejme zaujmú aj samotné Vysoké, Nízke či Západné Tatry. Nechýba množstvo miest na občerstvenie aj s chutnou tradičnou liptovskou kuchyňou. Ako sme spomenuli, nečakajú vás náročné a dlhé stúpania, terén je vhodne členitý. Trasa vedie po poľných nespevnených cestách či po tých druhej a tretej triedy.
Trasa: Liptovský Trnovec – Kvačany – Dlhá Lúka – Prosiek – Liptovská Anna – Bukovina – Bobrovník – Vlašky – Vlachy – Krmeš – Fiačice – Galovany – Svätý Kríž – Lazisko – Pavčina Lehota – Demänovská dolina – Ploštín – Iľanovo – Liptovský Mikuláš – Trstené – Bobrovec – Pavlova Ves – Liptovské Behárovce – Liptovský Trnovec.
Ďalšia cyklotrasa „za rohom“ nášho projektu Maravar. Bukovina sa totiž nachádza len 10 km od Liptovského Trnovca. Ak sa teda nebojíte kilometrov, prípadne si pri nich viete pomôcť e-bicyklom, tých 35 v tomto prípade bude určite stáť za to. Počas trasy absolvujete stúpanie 705 m a klesanie 512 m. Vedie po poľných či bočných asfaltových cestách. Vhodne sa striedajú krátke zjazdy so stúpaniami. Očakávajte krásne výhľady na Nízke Tatry v Iľanovskej doline ale aj Liptovskú Maru.
Nemusíte sa obávať veľkého množstva ľudí, Iľanovská dolina nie je veľmi navštevovaná. To však neznamená, že neponúka množstvo turistických lákadiel. V dolnej časti vás možno prekvapí jej šírka, smerom na sever sa zužuje. Jej dĺžka je 9 km a v Nízkych Tatrách rozrezáva dolomity a triasové vápence okolitých vrchov.
Našli ste si trochu času počas našej návštevy? Z Liptovského Mikuláša by ste mali na vašom e-bike zvládnuť výlet do Žiarskej doliny v pohode aj za jednu hodinku. Dĺžka trasy je totiž len niečo cez 10 km, stúpanie príjemných 388 m a klesanie 57 m. Všetko to začína na autobusovej či železničnej stanici v Liptovskom Mikuláši.
Trasa: Liptovský Mikuláš, železničná stanica – Liptovský Mikuláš, záhradky – Alej – Háj-Nicovô – Smrečany, Kamence – Smrečany – Žiar – Ústie Žiarskej doliny – Žiarska dolina.
Ak si netrúfate na už spomenutý veľký okruh okolo Liptovskej Mare, môžete jej časť využiť na spoznanie Kvačianskej doliny. Medzi jej najviac navštevované lokality určite patria Oblazy. Prvé lákadlá pre vaše oči sa objavia už po ceste z Kvačian, a to v podobe vyhliadky Malý Roháč. To pravé ale príde až na sútoku Ráztockého potoka, Kvačianky a Borovianky. Svoju krásu vám odhalia dva vodné kolesové drevené mlyny. Ide o jednu z úplne posledných funkčných technických pamiatok Slovenskej prírody. Po rekonštrukcii je dokonca dolný mlyn opäť v prevádzke. Určite nevynechajte expozícii mlynárenskej techniky na Liptove. Dolný mlyn disponuje dvoma mlynskými kolesami, spoznajte aj zrekonštruovanú historickú pílu. Zaujíma vás, aká bola technológia mletia múky starodávnym spôsobom? Toto je jedinečná príležitosť. Samotné mlyny pochádzajú z prvej polovice 19. storočia, vďaka dobrovoľníkom a pamiatkarom odhaľujú svoju krásu dodnes.
K mlynom sa dostanete z Kvačian trasou Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy. Najprv sa držte červenej a potom modrej značky. Po ceste sa pokochajte vyhliadkami Kobyliny a Malý Roháč.
E-bike na Liptove si užijete aj vďaka regenerácii v pivných kúpeľoch Maravar, ktoré sa nachádzajú v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.