Čínske pivo a jeho tuhý boj s trhovou ekonomikou

Čínske pivo mimoriadne ovplyvnil vývoj trhovej ekonomiky. Ten dosiahol to, že väčšina značiek, ktoré kedysi dominovali na trhu, teda až na tie najväčšie pivovary, bola postupne porazená. Ale poďme poporiadku…

Čínske pivo a jeho história

Pivo má v čínskej histórii mimoriadne silnú stopu. Už pred tisíckami rokov si osvojili metódu varenia konkrétnym spôsobom klíčenia obilia (v angličtine známym ako tiller method). Až neskôr sa začalo v týchto končinách presadzovať aj víno, teda to ryžové, destilované či žlté. Ak vás čínske pivo zaujíma, mali by ste si zapamätať rok 1900. Práve vtedy založili Rusi prvý pivovar v Harbine – Ulubrechowski Brewery (predchodca Harbin Brewery). O tri roky neskôr sa k nim pridali Briti a Nemci, ktorí spoločne stáli za zrodom spoločnosti Yingde Beer Company (predchodca pivovaru Tsingtao) v Qingdao. V roku 1914 Peking sprevádzkoval pivovar Shuanghesheng (predchodca Five Star Beer), rok 1935 nájdeme v „rodnom liste“ Wuyang Brewery (Guangzhou Brewery). Toto bolo obdobie, kedy sa čínska pivná kultúra stala mimoriadne živou a pulzujúcou.

Do založenia Novej Číny investovali Kunming, Lanzhou, Xi´an, Wuhan, Chongqing, Tianjin, Hangzhou a iné mestá do nových pivovarov s ročnou produkciou 2000 ton. V roku 1979 bolo v celej krajine viac ako 90 pivovarov s výkonom 373 000 ton. V 80. rokoch minulého storočia bolo aj v tých najviac relevantných rebríčkoch pív zastúpených mnoho aj z tejto krajiny. Čínske pivo malo svoj cveng, to sa týkalo najmä Tsingtao, Jiafeng či pekingské kúsky.

Čínske pivo a jeho geografická distribúcia

Peking

Toto mesto s hlbokým kultúrnym dedičstvom a očarujúcou trhovou atmosférou, to sú všetko plusy aj pre rozvoj pivovarníctva. A nie len to, podobne ako celé mesto, aj miestne pivá sú svojim spôsobom hrdé a jedinečné. Hovorí sa, že miestna veľká pivná spoločnosť je jednou v Číne, ktorá nikdy nespolupracovala so zahraničnými zástupcami a svojim spôsobom nebola závislá na zahraničnom kapitále.

Čínske pivo z Pekingu

Keď sa slávny Yanjing Beer neodvážil do hlavného mesta, ľudia v Pekingu hľadali Beijing Beer či Five Star. Keďže tieto dva pivovary sídlia jeden na západe a druhý na východe, hovorilo sa, že ste si kúpili severské pivo na východe a päť hviezdičiek na západe. Beijing beer, kedysi aj nápoj neoddeliteľný od štátnych banketov, sa datuje do roku 1941 a momentálne je zlúčené s japonskou spoločnosťou Asahi Beer Co., Ltd. V logu nájdeme Námestie nebeského pokoja, Chrám nebies aj Bielu vežu Beihai. Five Star pivovar, v minulosti mimoriadne známa značka piva, sa v skutočnosti zrodil v roku 1980. Ak by sme sledovali jeho korene, ide ale o Beijing Shuanghesheng Beer Soda Factory s viac ako 100-ročnou históriou. Bohužiaľ, po tom, ako ho získal pivovar Tsingtao, značka zanikla. Spomenúť môžeme aj kedysi prosperujúce pivo Lido.

Šanghaj

Shanghai Beer, Bright Beer, Donghai Beer, Libo Beer, to sú všetko dobre známe miestne značky. Podobne, ako moderný obchodný prístav, Šanghaj je tiež cieľovým mestom mnohých dovážaných pív do Číny.

Čínske pivo zo Šanghaja

Tianjin

Mnohých možno prekvapí, že v tak veľkej metropole neexistuje miestne pivo. Aj keď sa tunajší súdruhovia snažia pre to už roky spraviť aj nemožné, zatiaľ to je bez úspechu. Nebolo tomu tak ale vždy. V minulosti tu totiž sídlili mnohé známe pivovary ako napríklad Great Wall Beer alebo Tianjin Beer. Aj keď spomienky na tú dobu stále existujú, postupne sa na tieto značky zabúda.

Čínske pivo z Tianjinu

Hainan

Väčšina pív z Hainanu sú zámorské značky. Pivo Lijia, na ktoré miestny pivári určite nikdy nezabudnú, v skutočnosti tiež nie je miestna značka, ale sesterská značka piva Singapore Tiger Beer. Lijia bola uvedená na trh v tomto meste v roku 1994. Domácim pivom bolo Haikou.

Guangdong

Koncom 90. rokov mal Guangdong štyri hlavné značky piva: Blue Ribbon (predchodca Zhaoging Beer), Vigor, Jinwei a Zhuijang. Väčšina z nich bola založená v 80. rokoch 20. storočia a žala úspechy. Na štátnych banketoch sa vo veľkom podával hlavne Zhuijang Beer a jeho Diaoyutai, ktorý je známy aj v zahraničí. Okrem nich domáci siahali alebo siahajú aj poo Haizhu, Snow Fort alebo Dele, no aj tie postupne ustupujú gigantom.

Chonhqin

Toto najväčšie „horské mesto“ na svete predsa musí svojou geografickou špecifikáciou ovplyvniť aj pivo…Nie je asi prekvapením, že práve tu vzniklo pod názvom „Mountain City“. Miestny pivovar Chonhqing, ktorý vznikol v roku 1958, je momentálne v plnom vlastníctve skupiny Carlsberg.

Heilongijang

Ak sa spomína toto mesto, mnoho ľudí, možno aj vo svete, napadne čínske pivo Harbin. Táto značka, ktorá vznikla ešte v roku 1900, je nie len najstarším výrobcom piva v Číne, no stále sa drží na najvyšších priečkach popularity. Harbin Beer ale v tej dobe nebolo nikdy jediným pivom v meste. Miestni ľudia milujú aj Weihushan, Xiaoxue, Shuangyashan, Songhuaijang, Polaris, Northland, Samsung či Ostrov Mingyue.

Jilin

Najstarším pivovarom v meste Jilin je pivovar Changchun, ktorý bol založený v roku 1952. Postupne sa tu vyrábalo nie jedno známe čínske pivo, ako napríklad Changbai Mountain Beer, Yanji Glacier Beer alebo Silver Waterfall. Už z ich názvu je cítiť ľadový chlad. Najhlbšou pivnou spomienkou miestnych ľudí je ale pivo Huadan. Tento kúsok aj Jilin niekedy vyrábala spoločnosť China Resources, no potom prišiel Snow Beer, čo presne odrádza smerovanie čínskeho pivovarníctva…Je poľutovaniahodné, no pochopiteľné, že sa miestni obyvatelia postupne museli preladiť na globálne značky, a naozaj skvelé pôvodné pivá len ťažko kúpia…

Liaoning

Snow Beer je jasne najznámejšou značkou na čínskom pivnom trhu, veď na ňom zaberá 26%. Rodisko tohto pivovaru bolo ale v skutočnosti v Liaoningu. Ešte v roku 1984 získal Lao Xuehua ocenenie Zlatý pohár v súťaži kvality piva od ministerstva ľahkého priemyslu. A práve on stál neskôr za zrodom Snow Beer. Nájdeme tu však aj pivá ako Yingou, Bingchang, River Yalu, Daocheng či Tianhu.

Vnútorné Mongolsko

V tejto magickej pastvine nie je pivo o nič horšie ako inde v Číne. Salbeixing, Hailar, Jinchuan či Xuelu, to sú všetko mimoriadne cenené a známe značky. Samozrejme, 12 miest Inner Mongolia (oficiálny názov tejto časti krajiny) ponúka aj mnoho charakteristických pív, ako napríklad Ningcheng či Chifeng.

Severná Čína – Hebei

Historické záznamy jasne naznačujú, že ešte počas bývalej Čínskej republiky Baoding ponúkal pivárom Hebei známu značku – Jinzhong. Skvelé časy v tomto smere zažívali miestni ľudia hlavne v 70. a 80. rokoch. Práve vtedy tu vznikli pivá ako Baoding Blue Star, Cangzhou Blue Dream, Xuanhua Bell Tower alebo Tangshan Beer.

Shanxi

Od dávnych čias bolo Shanxi miestom, kde sa stretávali pivári a vymieňali si svoje skúsenosti. To všetko potvrdzuje aj pesnička slávneho umelca Du Mu, ktorý miestne čínske pivo ospevoval už pred viac ako tisíc rokmi. Spoločnosť Xinghucun v posledných desaťročiach skúšala šťastie s viacerými značkami, no prelom prišiel až v roku 2000, kedy firmu odkúpil gigant Fenjiu Group a na trh priniesol slávu Baliju Fenjiu. Okrem toho tu evidujeme aj pivovar Yungang Beer (založený v roku 1952), ktorý bol svojho času najväčším výrobcom piva v Sanxi. Najznámejším ich kúskom bolo Yingze Beer, ktoré však tiež neprežilo vlnu obrovských pivovarov a globalizácie. Teda až na pár malých a špecializovaných obchodíkov a miestnych výrobcov.

Stredná Čína – Henan

Od 80. rokov 20. storočia boli v rôznych mestách provincie Henan vybudované viaceré pivovary, z ktorých úspech dosiahlo viac ako 70. Veľkou miestnou značkou, ktorej sa darí doteraz, je Jinxing. V Henane, rovnomennom meste, kde je aj najviac barov, domáce pivovary svojho pokryli takmer 100% trhu. V predošlom miléniu boli miestni ľudia doslova posadnutí pivom Bianjing. V meste Luoyang sa zase žiadna letná párty nemohla zaobísť bez Yueshanu od pivovaru Jiaozuo.

Hubei

Akási Wuhanská pivná škola sa tu preniesla vďaka pivu Xingyinge Beer. V 80. rokoch patril miestny pivovar Donxihu, ktorý vyrábal známe pivo Xingyin, dokonca medzi desať najlepších v celej zemi. Aj tu však zaútočil Snow Beer a Xingyin stratil svoju slávu. V spomienkach miestnych pivárov ostalo aj čínske pivo Jinlongquan (stále aktívne), Gezhouba od Yichang, Jingzhou od rovnomerného pivovaru alebo Huanghe od Wu-chanu.

Zaujal vás tento článok? Prečítajte si aj ďalšie príbehy zo sveta piva, ktoré nájdete na webe projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Ostatné články