Dať si pivo v lete, to je priam neodolateľné lákadlo. Existuje niekoľko dôvodov, prečo je v tomto období jedným z najobľúbenejších nápojov. Treba ho ale určite piť s mierou.

Pravdepodobne po vode a čaji tretí najstarší aj najčastejšie konzumovaný nápoj na svete. Pivo v lete sa určite hodí viac ako iné alkoholické nápoje. Na rozdiel od rumov, whisky či vodky disponuje podstatne nižším množstvom alkoholu. Tie klasické prevedenia obsahujú 4-6 % ABV. Pozor však na tie, ktoré v tomto smere experimentujú a pri tomto údaji sa môže vyskytnúť aj dvojciferné číslo…

Po niekoľkohodinovej práci či športovaní na slnku nie je nič viac uvoľňujúce ako príjemný studený nápoj. A presne to spĺňa pivo v lete. Ak sa v týchto dňoch obzriete okolo seba alebo na priľahlé terasy prevádzok, asi vás neprekvapí, že práve tento nápoj držia ľudia v ruke asi najčastejšie. Aj keď môže prílišné pitie piva viesť k určitým problémom, nájde sa aj množstvo zaujímavých výhod.

Znižuje stres

Fyzická práca na slnku môže byť fyzicky stresujúca. A príliš veľa stresu môže viesť aj k strate energie a nadmernej únave. Podľa viacerých výskumov stačia dva poháre piva ku zníženiu pracovnej úzkosti alebo stresu. Zaujímavé poznatky si vypočuli účastníci 70. výročného vedeckého zasadania American College of Cardiology. Bola tu odprezentovaná štúdia, ktorá ukazuje, že pitie piva či mierneho množstva alkoholu môže byť pre srdce dokonca pozitívne. Stane sa ochranou pred nadmernými mozgovými signálmi, ktoré súvisia so stresom. Zistilo sa, že aktivita mozgu súvisiaca so stresom bola vyššia u tých, ktorí si nedopriali rozumné množstvo nízkoalkoholického nápoja, napríklad piva. Mierne množstvo alkoholu môže mať účinky na mozog, čo má za dôsledok pomoc uvoľniť sa, znížiť hladinu stresu a dokonca možno aj výskyt kardiovaskulárnych ochorení.

Preč so smädom

Aktivita v teplých mesiacoch prináša zvýšený pocit smädu. Pivo v lete ho skvelo uhasí. Navyše vám na rozdiel od vody môže doplniť aj stratenú energiu. Vďaka tomu budete schopnejší vykonávať fyzickú prácu na slnku. Po pive proti smädu často siahajú aj športovci či cyklisti. Pozor však na jeho množstvo. Niektorí odborníci sú presvedčení, že ide o ten správny nápoj. Viaceré európske výskumy ukázali, že po takejto aktivite je pohár piva prospešnejší ako pohár vody. Môže za to ďakovať svojmu obsahu soli, cukrov a bubliniek, ktoré dodajú bunkám tekutinu rýchlejšie ako klasická voda. Dôležitý je práve oxid uhličitý, ktorý uhasí smäd efektívnejšie a rýchlejšie. Spomeňme aj pivové karbohydráty, ktoré môžu nahradiť stratu cukrov aj počas fyzickej námahy. Na takomto výskume sa podieľali aj študenti Granadskej univerzity v Španielsku. Tí mali cvičiť v teplotách okolo 40 stupňov Celzia aby sa poriadne vyčerpali. Jedna polovica si dala pollitra obyčajnej vody, druhá pivo. Po odmeraní ich hydratácie, schopností koncentrácie či motorických schopností sa ukázalo, že pivo efektívnejšie nahradilo stratené kalórie a lepšie uhasilo smäd-

Pivo v lete znižuje hladinu cholesterolu

Pivo disponuje rozpustnou vlákninou, ktorá je dobrá pri znižovaní toho „zlého cholesterolu“. Vláknina totiž podporuje správne fungovanie tráviaceho systému, čo k tomuto znižovaniu prospieva. Čím tmavšie pivo, tým viac vlákniny. Ak si doprajete polliter piva denne, znížite HDL cholesterol až o 10%.  Okrem toho je pivo prospešné pre zdravú hladinu krvi vo vašom tele. Pozor však na prílišnú konzumáciu, ktorá môže obmedziť prirodzenú schopnosť tela absorbovať vitamíny a minerály. Ak si ho doprajete v rozumnom množstve, môže byť podľa švédskych vedcov prospešné pre srdce. Pivo totiž neobsahuje cholesterol či iné tuky, teda je kaloricky chudobnejšie ako sladené nápoje či dokonca jablková šťava. Podľa štúdie, ktorá bola publikovaná v Journal of Primary Health Care, sledovali vedci 1500 žien počas dlhých 50-tich rokov. Tie, ktoré si dopriali pivo (napríklad aj pivo v lete po cyklistike alebo túre) raz či dvakrát týždenne, znížili svoje riziko srdcového záchvatu až o 30%. Súhlasí aj odborníčka na výživu z Los Angeles doktorka Andrea Giancoli. Podľa nej konzumácia piva párkrát do týždňa zníži riziko srdcového infarktu dokonca viac ako pitie vína.

Užite si leto s pevnými kosťami

Pivo v lete nie je dobré len na smäd. Práve v tomto období hrozí najviac rôznych nehôd, pri ktorých sa doslova môžu lámať kosti. A tento nápoj je považovaný za jeden z najbohatších zdrojov kremíka. Ten patrí medzi esenciálne stopové prvky a má na starosti výstavbu a tvorbu spojivového tkaniva. Môžeme mu prideliť pozitívne účinky na tvorbu a mineralizáciu chrupaviek či kostí. Vedci z University of California sa rozhodli analyzovať sto druhov pív a podľa ich výsledkov sú významným zdrojom kremíka najmä tie, ktoré disponujú vyšším obsahom chmeľu. Okrem tvorby kostnej hmoty posilňuje imunitný systém.

Pivo v lete dopli živiny

Pivu sa venuje aj doktor Ondřej Nývlta. Podľa neho je pivo v lete vhodné aj kvôli svojim antioxidačným schopnostiam. Obsahuje totiž antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom, čím eliminujú ich škodlivé pôsobenie v tele. Medzi tie najdôležitejšie patria flavoniody, polyfenoly, selén alebo vitamíny C a E. V tomto je pivo prospešnejšie ako víno. A to aj z pohľadu vitamínov skupiny B či existencie viac ako tridsiatich minerálov či stopových prvkov, ktoré pochádzajú hlavne zo sladu.

Spoločenská stránka

Ktorý nápoj si vychutnáte lepšie v spoločnosti priateľov ako zlatistý mok? Asi žiaden. Pivo v lete niekde na terase so známymi je skvelým nápadom. Môže sa však stať aj výborným socializačným prvkom, ktorý vám pomôže nadviazať nové známosti.

Zmestím sa po pive do plaviek?

Chcete svoje telo pripraviť na leto, tak sa začnete vyhýbať pivu. Ako keby bol jediným dôvodom toho, že sa sami sebe v zrkadle nepáčime. No tento ťah nie je úplne na mieste. Teda ak sa budeme držať účinných stratégií. Pivo v lete si totiž môžete vychutnať aj napriek tomu, že budete vyzerať dobre. Naše telo nie je schopné úplne spracovať etanol a premeniť ho na tukové tkanivá. To znamená, že nie je to samotný alkohol, ktorý vedie k nárastu hmotnosti. Môže za to hlavne zlé stravovanie sa. Alkohol ale prináša so sebou často nekontrolovateľné chute. Preto treba pivo piť s mierou, aby ste potom v noci „nevyrabovali“ chladničku. A preto si pivo dávajte práve v lete ako spôsob uhasenia smädu alebo po cyklistike či túre. A hlavne jedzte pri ňom chytro. Nechajte telo sústrediť sa na spracovanie jeho alkoholu. Pred jeho pitím si doprajte na jedlá, ktoré sú zdrojom bielkovín. Spomeňme napríklad nízkotučné jogurty, tuniaka alebo zeleninu. Aby ste ale nedospeli k stavu dehydratácie, kombinujte pivo s vodou. Takto vám tak rýchlo „neudrie do hlavy“.

Cukrovkári to majú zložité

Ohrozenou skupinou sú v lete aj cukrovkári. A aj tu môže pivo pomôcť. Tento nápoj totiž zvyšuje produkciu žlče, čo dopomáha k lepšiemu tráveniu mastných a sýtych pokrmov. Podľa štúdie Harvard School of Public Health z roku 2011 vedci môžu tvrdiť, že muži v strednom veku pijúci jeden až dva poháre piva denne, disponujú zníženým rizikom cukrovky 2. typu až o 25%. Navyše sa u nich zlepšia aj hladina krvného cukru a zvýšila hodnota adiponektínu, teda hormónu, ktorý zvyšuje citlivosť.

Zaujal vás tento článok? Prečítajte si viac blogov o pozitívnych účinkoch piva na webe projektu Maravar sídliacom v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Ostatné články