Pravidlá saunovania a chyby

Pravidlá saunovania nie sú síce striktné, no práve tie vám môžu dopomôcť k ideálnemu ukľudneniu mysle a regenerácii vášho tela. Pozor si treba dať aj na viaceré pochybenia pri tejto veľmi prospešnej aktivite.

Ani hladný ani prejedený

Saunovanie môžeme z pohľadu regenerácie svojim spôsobom prirovnať k spánku. Aj v tomto prípade nie je dobré ho zaťažovať trávením ťažkej stravy. Preto aj v pivnom wellnesse Maravar vám večeru ponúkneme až po procedúrach. Ak ste sa ale tesne pred saunou rozhodli obedovať, zvoľte radšej niečo ľahšie. Samozrejme, nejaké tie lokálne a kvalitné pochutiny vám neublížia. Pravidlá saunovania hovoria, že po výdatnejšom jedle by ste mali počkať ideálne dve hodiny. Vhodné však nie je ísť do sauny ani úplne hladný.

Skvelý relax

hlavné pravidlá saunovania

Okrem toho, že sauna pomáha nášmu zdraviu, ide aj o skvelú cestu, ako zlepšiť svoj psychický stav. Aby ale prišlo k dokonalému uvoľneniu, treba sa na to pripraviť. Nepísané pravidlá saunovania poukazujú na nutnosť odloženia starostí a stresu, aby ste si dokázali naplno vychutnať blahodarné účinky sauny. Naplánujte si na to dostatok času. Nie len na samotnú návštevu sauny ale aj na chvíle po nej a príjemnú únavu využite k ukľudneniu a odpočinku tela i mysle.

Najlepšie bez plaviek

Pozastavili ste sa niekedy nad tým, prečo pravidlá saunovania často nedovoľujú v saune plavky? Na to existuje niekoľko logických dôvodov. Mokré plavky eliminujú rovnomerné prehriatie tela a navyše nedovoľujú pokožke dostatočne dýchať. Ak vám plavky priliehajú k telu, bránia plnému prekrveniu tela, čo zabraňuje naplno využiť všetky ozdravné účinky sauny z pohľadu krvného obehu. Ide ale aj o hygienické dôvody. Mokré plavky môžu prenášať baktérie, ktoré sa práve vo vlhkom prostredí rýchlejšie množia. Ak vám je nahota nepríjemná, na tento problém slúžia rôzne prestierania, ktoré sú pre vaše telo príjemnejšie ako mokré plavky.

Sprcha a následne dôkladné osušenie

Pred vstupom do sauny je vhodné sa osprchovať. Nie je na škodu sa umyť aj mydlom a následne poriadne osušiť. Tieto pravidlá saunovania nie sú len hygienické ale aj praktické. Toto tvrdenie potvrdzuje aj jav, ktorý ste možno spozorovali aj sami na sebe. Rozmýšľali ste, prečo sa potíte menej ako ľudia, ktorí vedľa vás v saune sedeli rovnako dlho? Dôvodom môže byť práve to, že ste sa pred vstupom nedostatočne usušili. Suchá pokožka sa totiž v saune začína potiť oveľa rýchlejšie, telo sa tak snaží efektívnejšie zbaviť škodlivín.

Určite nie nasilu

Pravidlá saunovania hovoria aj o dodržaní primeranej dĺžky pobytu v nej. Väčšinou sa odporúča 10 až 20 minúť vkuse, no v tomto prípade môže ísť o individuálnu záležitosť. Zostaňte v nej len toľko, koľko vám je príjemné. Ak pocítite mdloby alebo vás začne páliť pokožka, tak vám organizmus naznačuje, že už máte dosť. Ak ste začiatočníkom saunovania, bude pre vás veľmi vhodná informácia, že najvyššia teplota sa udržiava hore. Preto pre začiatok zvoľte radšej spodné lavice, ak je to možné.

Studená voda je zázrak

K najdôležitejším momentom saunovania patrí ochladzovanie. Ide o to, že prudké zmeny teploty pomáhajú našej imunite. Pristupujte k tomu ale opatrne, začnite najprv končatinami, aby telo nedostalo veľký šok. Najprv sa osprchujte, zmyte pot, tak si telo skôr zvykne na nižšie teploty. Ochladzovať sa dá viacerými spôsobmi. Spomeňme napríklad ochladenie vzduchom, sprchu, ochladzovacie vedro, ochladzovací bazén, ochladzovaciu kaď či ľadovú studňu.

Nezabudnite na pitie (vody)

Po každom schladení vám „bodne“ 15-20 minút odpočinku, počas ktorého sa naplno oddajte užívaniu si príjemného pocitu po tele. Medzi veľmi dôležité pravidlá saunovania ale patrí aj dostatočný príjem tekutín. Potenie totiž logicky spôsobuje stratu minerálnych látok aj vody. A to všetko je nutné doplňovať. A to po každej pauze medzi zahrievaním alebo po konci procedúr (no vhodné je počas celého zbytku dňa po saunovaní).

Trikrát dokola a dosť

Medzi zaujímavé pravidlá saunovania patrí aj táto hláška. Ide o odpoveď na to, koľkokrát sa v saune pri prehrievaní opakovať. Po treťom schladení sa odporúča dopriať si o čosi dlhšiu pauzu, cca 30 minút a viac. Telu tak pomôžete k dokonalej regenerácii a uvoľníte si aj myseľ.

Poďme sa teraz pozrieť konkrétnejšie na najčastejšie chyby pri saunovaní. Ako sme už spomenuli, ľudia podceňujú fázu ochladzovania. Často sa len na rýchlo osprchujú chladnou vodou, prípadne hneď skočia do horúcej vírivky. A to nie je úplne správne. Po vstupe do sauny sa vám totiž rapídnejšie zvýši telesná teplota a organizmus sa snaží aktívne ochladzovať. Zvyšuje sa tepová frekvencia, keďže sa zintenzívňuje činnosť srdca. Pokožka sa oveľa viac prekrví a vy sa poriadne potíte. Prudké ochladenie tela núti cievy sa opäť stiahnuť a krvný obeh sa dostane do normálneho stavu. Pozor ale už na spomenutú pauzu po ochladení, po okamžitom návrate do sauny rapídne zaťažujete organizmus.

Zabudnite na lámanie rekordov. Ak nepatríte medzi skúsených návštevníkov sauny, nesnažte sa ich silou mocou v dobe trvania saunovania dorovnávať. Počúvajte svoje telo. Pozor aj na hygienu, ak vám je nepríjemná nahota a máte možnosť vybrať si saunu určenú pre ženy a patríte medzi zástupkyne nežnejšieho pohlavia, neváhajte. V opačnom prípade pomôžu prestieradlá, no aj tie zvyšujú potenie. Pot si ale určite po návšteve sauny zo seba zmyte v sprche, až následne skočte do ochladzovacieho bazéna. Dbajte aj na svoju hlavu, využite rôzne peelingy či iné telové prípravky obsahujúce napríklad med (alebo pivo). Kľudne ich vtierajte do vlasov aj na úkor stavu vášho účesu. Nezabúdajte pri schladzovaní ani na túto časť tela, pri zanedbaní sa môže dostaviť napríklad nespavosť.

Máte radi saunovanie? Podeľte sa o svoje skúsenosti na našom Facebooku v diskusii pod článkom. Ak vás zaujíma téma wellnessov, nazrite do sekcie blog na webe nášho projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci a prečítajte si naše zaujímavé články. 

Ostatné články