Saunovanie a zdravie: Veľký prehľad pozitívnych účinkov

Saunovanie a zdravie, to nie je žiadna prázdna fráza. Aj po návšteve Maravaru sa po tejto wellness procedúre vášmu telu či mysli dopraje množstvo pozitívnych účinkov.

Fyziológia saunovania

Saunovanie a zdravie infrasauna

Saunovanie patrí medzi najstaršie a najúčinnejšie kúpeľné metódy. Saunovanie a zdravie, o tomto spojení sa hovorí už stáročia. Základom tejto činnosti je dosiahnuť transport tepla do ľudského organizmu. Konkrétne sa bavíme o štyroch základných typoch transportu, pričom za základné médium označujeme vzduch, ktorý dopĺňa voda. Keďže sú ľudia na nich životne závislí, ide o mimoriadne adekvátne médiá. Nazvať ich môžeme aj ako termogénne, čiže základom je dostatočná výška predávanej teploty, aby sme ale neprekročili limit biologickej tolerancie tepla. Pri suchom vzduchu sa bavíme dokonca o teplote až 130 stupňov Celzia.

Koniec minulého storočia priniesol obrovské množstvo štúdií, ktoré sa zamerali na vplyv saunovania na človeka. Ak ide o zdravé osoby (ľudia či deti), môžeme označiť saunovanie za neobmedzené. Saunovanie a zdravie môžete praktizovať ako len uznáte za vhodné. Vždy však pomôže si svoj stav dostatočne overiť, aby mohol byť vplyv saunovania na zdravie čo najefektívnejšie. Prehrievanie organizmu má blahodárny vplyv na pozitívne zmeny systému a funkčného stavu organizmu. Spomenúť môžeme aj pomoc pri vývoji kompenzačných a obranných mechanizmov alebo posilnenie látkovej výmeny. Potenie totiž priaznivo vplýva na potenie, a následne sa to odzrkadlí na enfokrinnom, termoregulačnom, srdcovo-cievnom a dýchacom systéme. Nezabúdajme na nervový systém, teda pomoc pri rozumových činnostiach a čulosti.

Vplyv saunovania na zdravie – kardiovaskulárny systém

Rozširovanie kapilár a prívodných ciev je dôležitým javom pri saunovaní. Dosiahneme tak pokles periférneho odporu ciev, čím nám stúpne efektivita prílivu krvi do kože. Pôvodné kľudové množstvo môže stúpnuť dokonca až na desaťnásobok. Prejaví sa to aj viditeľným začervenaním pokožky, najmä pri ústach a nose. Dôležité je aj zvýšenie srdcovej frekvencie, teda obehová rýchlosť krvi. Opak nastáva pri prietoku krvi do vnútorných orgánov a svalov. Pozorovať môžeme aj počiatočné mierne zvýšenie systolického tlaku, ktorý následne mierne kolísa. Diastolický tlak klesá.

Ako pôsobí saunovanie na kožu?

Práve toto je prvá časť organizmu, pri ktorej pozorujeme kontakt s fyzikálnymi podnetmi. Koža je označovaná za akýsi ochranný obal telesných orgánov, no plní aj funkciu bariéry medzi okolitým prostredím a organizmom. Má za úlohu účasti na termoregulačných dejoch a látkovej výmene. Pri správnom fungovaní ide aj o zmyslový orgán a vydáva metabolity. Vedeli ste, že ide o náš najväčší orgán? Preto je vplyv saunovania na zdravie pokožky mimoriadne dôležitý.

Najviac receptorov pre teplo sa vyskytuje okolo úst a nosa, preto už tu spomenuté začervenanie po saunovaní. Teplota kože po vstupe do sauny stúpne až o 8-9 stupňov, niekedy aj viac. Dôležité je, že teplota nevystúpi až na hodnotu 45 stupňov, kedy dochádza k prekročeniu prahu bolesti z dôvodu podráždenia termoreceptorov. A to aj vtedy, ak sa teplota pohybuje napríklad pri fínskej saune v oveľa vyšších reláciách.

saunovanie a zdravie pokožka
Shot of a mature woman in a sauna

Saunovanie prináša aj zvýšenie dejov látkovej výmeny v koži. Zaujímavý je údaj, ktorý hovorí o tom, že prívod krvi stúpne 6 až 8-násobne. Zdraviu pomôže aj výrazné potenie, ktoré považujeme za veľmi dôležitý obranný mechanizmus termoregulácie. Pot steká po tele a zvlhčí pokožku, čím dosiahneme úpravu zrohovatelých lamiel povrchu pokožky a k jej ochladeniu. Takýto pot v saune je tvorený z 99% vodou, ostatok sú rozpustné látky.

Saunovanie nie je pre kožu škodlivé. Maximálne bezpečné sú infrasauny. Vedci doteraz nikdy nedokázali zlý vplyv ani pri extrémnych pobytoch v saune s vysokou teplotou a vlhkosťou. Dokonca neprichádza ani k vysušeniu kože. Skôr sa bavme o pozitívach. Zvýšenie teploty prináša odstránenie zrohovateľých vrstiev pokožky, čo pomôže k vzniku novej kože. Zbavíte sa tak aj rôznych kvasiniek, baktérií a všeobecne nečistôt.

Dýchací systém

Na dýchací systém pôsobí v saune vlhkosť vzduchu ako aj teplota. Tá vo vyšších číslach dráždi termoreceptory dýchacích ciest. Pozitívne vplýva (spolu s vlhkosťou) aj na sliznicu či stimuláciu imunitných látok v tkaninách. Keď sa človek nadýcha horúceho vzduchu, v organizme sa vytvára pozitívny stres. Výmena tepla medzi dýchacími cestami a okolitým prostredím prebieha v hornom dýchacom trakte. Do dolných ciest sa následne už dostane vzduch o čosi chladnejší. Tento proces je dôležitý najmä pre ľudí, ktorých trápia obštrukčné ochorenia dýchacích ciest. Nastáva aj zvyšovanie koncentrácie sekrečného imunoglobulinu, čo pomáha pri odolnosti tela voči infekčným ochoreniam dýchacích ciest. Eliminuje sa tak aj napádanie sliznice so strany rôznych baktérií.

Pre organizmus je prospešná aj relaxácia hladkého svalstva týchto ciest, čo rozpúšťa hlien. Potešia sa aj tkanivá v hrudníku. V saune sa odporúča vykonávať aj dychovú gymnastiku. Tieto cvičenia ale nesmú byť veľmi kondične náročné. Opakujte ich len niekoľkokrát.

Pohybový systém

V tomto smere je dôležité celkové prekrvenie ale aj zlepšenie metabolizmu. Hlavne na severe Európy sa saunovanie využíva aj na zmiernenie bolesti končatín, spomenúť musíme aj relaxáciu svalov po väčšej fyzickej aktivite. Určite si ju doprajte, ak trpíte chornickými problémami pohybového systému. Po zlomeninách môže prispieť k návratu funkcie končatiny, to platí aj pri zápaloch šliach a svalov. Prospešná je aj pre zvýšenie pohyblivosti kĺbov. Pre tieto rehabilitačné výsledky dokonca nemusíte po saunovaní skočiť do studenej vody. Ocenia ju aj športovci, hlavne plavci. Pre nich sa odporúča pred výkonom ju navštíviť.

Prospešná zmena teploty organizmu

Počas prehrievacej fáze prichádza k pozitívnemu prekrveniu svalov či kože. Badať aj vystúpenie telesnej teploty o stupeň až dva, pri koži sa vyšplhá až na 40 až 42 stupňov Celzia. Ak telo vystavíme zvyšujúcej sa teploty prostredia, organizmus má tendenciu tepla zbaviť. Nadbytok teploty sa presunie do pľúc aj kože. Pozitívne to vplýva na nervový systém aj cievy kože. Badať pozitívne zvýšenie prietoku krvi kožou až na 50 až 70%. Čím vyššia teplota, tým vyšší je tento prietok. Dôležité je aj to, ako veľmi vystavíme styčnú plochu tela horúcemu vzduchu. Preto je dobré poslúchnuť odborníkov ohľadom toho, ako sa v saune usadiť alebo si ľahnúť. Dôležitá je aj telesná činnosť v saune. Deti sa kvôli týmto faktom tu zahrejú oveľa skôr ako napríklad silnejší dospelí.

Ak ľudia v saune cítia akési pálenie kože, môžu si pomôcť napríklad vírením tepla uterákom či brezovými listami. Dosiahnete efektívnejšie prehriatie kože. Pozitívna je aj tvorba potu, ktorý efektívne supluje ľadviny. Ak sa poriadne vypotíte, menej sa tvorí moč. Chlorid sodný sa presunie do potu, čo spôsobí zvýšenie množstva vody z medzibunkového priestoru. To má prospešný vplyv na elimináciu opuchov. Keď sa telo postupne schladzuje, stimulujú sa chladové receptory, čo tiež nie je na zahodenie.

Na organizmus disponuje určitým rozsahom teplôt, pri ktorých optimálne prebiehajú všetky procesy v ňom. Preto by sme ju v tomto rozsahu mali udržať, na čo slúži termoregulácia. Podľa teploty sa spomenuté procesy spomaľujú alebo zrýchľujú. A to je cieľom aj pri saunovaní.

Pomôže aj psychike?

Odľahčenie napätia či uvoľnenie pomáha aj zdravému stavu mysle. Po saune sa eliminuje agresivita či úzkosti, človek môže dokonca dosiahnuť akýsi euforický stav. Ak túto aktivitu budete realizovať pravidelnejšie, môžete sa tešiť na vyššie schopnosti výkonu. Pocítiť to môžete dokonca už na druhý deň. Ide o psychický zážitok, získate potešenie, vo všeobecnosti príjemné rozpoloženie. Pri ochladzovaní sa podráždia chladové receptory v koži, čím sa zosilní prúdenie intenzívnych podnetov do mozgu.

Pozor na kontraindikácie

So svojim lekárom sa poraďte ohľadom saunovania hlavne vtedy ak trpíte chronickými ochoreniami. Vyhnite sa jej radšej vždy, ak sa tieto ochorenia akútne zhoršia. Zakazuje sa aj osobám s dekompenzáciou srdca, vysokým krvným tlakom v spojení s poškodením ľadvín a nevieme ho dostať do normálu, no ale aj pri zápalových ochoreniach vnútorných orgánov. Spomeňme aj epilepsiu, ktorá sa nedá liečiť liekmi, akútne zápaly žíl, zhubné nádory, akútne infekty dolných a horných dýchacích ciest či nevyliečiteľnú tuberkulózu.

Ako je na tom v tomto smere infrasauna

V pivných kúpeľoch Maravar máte k dispozícii infrasaunu. A tá má tiež veľmi blahodárne účinky na vaše zdravie. Hlavne ženy ju navštevujú napríklad kvôli prečisteniu pokožky. Počas tejto procedúry sa z tela vylúčia toxíny, čo sa deje aj v rámci spomenutej pokožky. Koža je tak krajšia a jemnejšia. Málokto tuší, že vďaka infrasaune môžete dokonca schudnúť. Povedať, že to tak nie je, je svojim spôsobom chybné. Zvyšuje sa tu totiž srdcový tep, energiu organizmus využije aj na ochladenie vnútorných orgánov. Ako uvádza vedecký článok Americkej lekárskej asociácie, počas 30 minút v infrasaune spálime približne 600 kalórií.

Pozitívom je aj liečba a prevencia zápalov. Aj za to môže zrýchlený obeh krvi, čím sa telu dostane viac liečivých látok. Pomáha aj zvýšenie teploty tela, čo zápalom nevyhovuje. Potešia sa aj ľudia s bolesťami, hlavne pri svaloch a kĺboch, ktoré dokáže utíšiť. Ide o pozitívny vplyv zvýšenia cirkulácie krvi a prehriatia organizmu. Ide o podobný jav ako pri masáži. Vyššiu efektivitu dosiahnete aj využitím určitých masírovacích prostriedkov. Po saune si na telo aplikujte vhodnú kozmetiku, napríklad aj z piva.

zásady saunovania Maravar

Nezabúdajme na relaxáciu, za ktorou nás naši návštevníci prioritne navštevujú. Saunovanie a zdravie v spojení s relaxáciou, to je ideálna kombinácia. Po infrasaune dosiahnete príjemný pocit kľudu. Telo pokožky a svaly uvoľní, čo bude pre vás určite príjemné. Prehriate prináša aj pocit kľudu, pohody a bezpečia. Infrasauna reaguje aj na tvorbu kotizolu, teda stresového hormónu, ktorého hladinu dostane na rovnovážne hodnoty. Na záver sa zastavme pri detoxikácii. Toxíny telo vylúči úplne prirodzene potením. A infrasauna je v tomto smere najviac efektívna zo všetkých saunovaní.

Zaujala vás téma saunovanie a zdravie? Navštívte web projektu Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci a prečítajte si viac zaujímavých článkov v sekcii blog o pozitívnych účinkoch našich wellness procedúr.

Ostatné články