fbpx
Turistické atrakcie Liptova: Kam v lete z Maravaru?

Ak navštívite pivný wellness Maravar v Penzióne Mara, môžete vo voľnom čase navštíviť viaceré mimoriadne lákavé turistické atrakcie Liptova.

Hrad Likavka

Malebná zrúcanina hneď nad obcou Likavka, ktorá sa nachádza pri Ružomberku, patrí medzi najväčšie stavby svojho druhu na Slovensku. Ide o palácový komplex, ktorý je dodnes pomerne zachovaný. Vybudovaný bol ako strážny hrad a prvú písomnú zmienku o ňom nájdeme z roku 1315. Jeho obyvateľmi resp. správcami boli také rodiny ako Illésházyovci, Hunyadyovci či Thokolyovci. Tento stredoveký hrad týčiaci sa nad riekou Váh zažil mnoho dramatických udalostí, no najviac poškodený bol mužmi Františka Rákocziho začiatkom 18. storočia.

Po postupnom pustení konečne prišlo aj k sanačným prácam a rozsiahlej rekonštrukcii, vďaka ktorým sa dnes môžete pokochať Hunyadyo vežou. V nej je umiestnená aj expozícia z dejín tohto hradu. Prístupná je dolná časť hradu, nádvorie a múzeum. Za expozície na hrade nesie zodpovednosť Liptovské múzeum v Ružomberku. Ide o tie turistické atrakcie Liptova, Na ktoré sa dostanete veľmi ľahko. Z obce Likavka pešo (cca 30 min) či napríklad na elektrobicykli

Liptovský hrad

V blízkosti Penziónu Mara v Liptovskom Trnovci sa nachádzajú viaceré turistické atrakcie Liptova. Medzi ne zaraďujeme aj tento najvyššie položený hrad na Slovensku a dokonca aj v celej Strednej Európe. Postavený bol nad obcami Bukovina a Kalameny na vrchu Sestrč. Týči sa vo výške 999 m.n.m. a výhľady, ktoré vám ponúka, sú neopísateľné. V minulosti plnil obranné funkcie. Postaviť ho dal v 13. storočí kráľ Belo IV, od roku 1340 bol sídlom Liptovskej župy. Neskôr bol viackrát zničený a následne zrekonštruovaný či rozšírený. Veľmi zlé časy zažil v roku 1471, kedy ho po dobytí nechal úplne zničiť kráľ Matej Korvín.

K hradu sa dostanete buď z obce Bukovina alebo z Kalamien, A práve druhú možnosť vám odporúčame. Pustite sa po žltom turistickom chodníku a po ceste sa môžete zastaviť aj pri jazierku a vrtu s termálnou minerálnou vodou. Zaujímavý je posledný úsek tento cesty, ktorý absolvujete po rebríku. Z hradu sa vám naskytnú výhľady na celý Liptov, Liptovskú Maru, Nízke Tatry, Veľký Choč či Liptovský Mikuláš. Deti určite potešia ručne vyrobené spoločenské hry.

Archeoskanzen Havránok

Jedinečné archeologické múzeum v prírode v blízkosti projektu Maravar a nášho penziónu. A tie výhľady na Liptovskú Maru… Havránok radíme medzi najvýznamnejšie archeologické náleziská v našej krajine a možno aj širšom okolí. V areáli sa nachádzajú náznakové rekonštrukcie fortifikačných, obytných aj kultových objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej. V minulosti sa tu, na terasách a svahoch juhovýchodného výbežku Úložiska, rozsiahleho masívu dominujúceho centrálnej časti Liptovskej kotliny, rozprestieralo množstvo remeselnícko – roľníckych osád. Spoznajte život Keltov na Liptove a čo to sa naučte o niekoľkých zaujímavých objavoch, ktoré fascinujú aj archeológov zo zahraničia. Jedným z nich je vytesaná jama zo skaly, ktorú našli uprostred hradiska. V nej sa nachádzali ľudské lebky a kosti zmrzačených ľudí.

Okrem toho ide o miesto s pôvodnými šperkami, keramikou či železnými predmetmi. Aj dnes môžete vidieť zvyšky pôvodných obydlí a hradieb. Ak vás zaujíma duchovný život našich predkov, ste na správnom mieste. Miestna unikátna opevnená svätyňa totiž disponuje stopami keltských náboženských rituálov a zohrávala vo svojej dobe existencie úlohu duchovného centra, ktoré presahovalo hranice regiónu. Zaujme aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie, ktorá je súčasťou archeologického múzea. Jej história siaha až do 12. storočia. Ak sa spomínajú turistické atrakcie Liptova, Havránok medzi nimi nesmie právom chýbať.

Mlyny oblazy a Kvačianska dolina

Ak sa vydáte na túru z dediny Kvačany, určite sa vyberte rovnomennou dolinou. V lokalite Oblazy na vás budú čakať dva drevené vodné mlyny. Ešte po ceste k nim si užijete aj krásne výhľady z vyhliadky Malý Roháč. Poďme ale k hlavnej atrakcii tejto doliny. Na sútoku Borovianky, Kvačianky a Ráztockého potoka sú situované už spomenuté drevené vodné kolesové mlyny. A vedzte, že ide o veľkú raritu, keďže ich považujeme za jednu z posledných preživších funkčných technických pamiatok v rámci prírody Slovenska. Pôvodne sa tu nachádzali až štyri mlyny. Ten pod Roháčom, hlbšie v doline, v 19. storočí neodolal ničivej veľkej vode.

Dolný mlyn poznáme aj pod názvom brunčiakovský. Postavila ho obec Veľké Borové v prvej polovici 19. storočia. Nachádzajú sa na ňom dve kolesá, ktoré slúžili na poháňanie staršej píly aj mlynského zariadenia. Pílu dnes môžete obdivovať v zrekonštruovanom stave.

Horný mlyn (gejdošovský), tu pôvodne stál taktiež od 1. polovice 19. storočia. Konkrétne tento bol dielom obce Sviňarky, ktorá sa dnes volá Malé Borové. Mal slúžiť pre potreby miestnych obyvateľov. A prečo gejdošovský? Táto rodina si ho totiž v roku 1920 prenajala. Momentálne sa tu nachádzajú pozostatky zo starej histórie mlyna aj zrekonštruované mlynské zariadenie.

Tretí mlyn bola vlastne furmanská krčma, v ktorej žil krčmár Maťuga. Neprežil však vyčíňanie fašistov, ktorí ho v roku 1944 podpálili pri svojom ústupe.

Mlyny si prežili aj smutnejšie obdobie, kedy chradli a stali sa takmer zrúcaninami. Zlom však prišiel v roku 1980, kedy sa do ich záchrany pustili pamiatkári. Pred pár rokmi dokonca uviedli do prevádzky aj horný mlyn. Vy si tak môžete vychutnať a spoznať technológiu mletia múky starodávnym spôsobom. Svoje služby tu turistom poskytujú aj dobrovoľníci, ktorí tu žijú ako za starých čias bez elektriny priamo v lone krásnej prírody Kvačianskej doliny. Do horného aj dolného mlyna sa dostanete aj priamo dnu.

Mlyny sa nachádzajú na náučnom chodníku Prosiecka a Kvačianska dolina. Cestou z Kvačian dolinou Borovanka a Veľkým Borovím môžete navštíviť aj samotu Ráztoky, kde žije ľudový rezbár, pán Smútniaka. Ak máte málo turistiky, pokračujte smerom na Huty a Západné Tatry.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Ak vás už nebavia klasické múzeá v prírode, toto bude vítaná zmena. Takú formu zástavby a skladbu objektov v podobných turistických destináciách určite nenájdete. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline zobrazuje stredoveké sídlo s právami a výsadami mestečiek. Nenájdete tu len hospodárske a drevené obytné stavby, vaše oči potešia aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty. Tieto stavby dokopy vytvárajú jedinečnú skladbu kultúrneho a historického prostredia niekdajšieho Liptova.

Určite odporúčame navštíviť Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec pochádzajúci zo 14. až 16. storočia a považujeme ho za najstaršie zachované zemianske sídlo na Liptove. Táto stavba je spájaná s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom kniežaťom liptovským Jánom Korvínom. Nevynechajte ani expozíciu ranogotického kostola Panny Márie z obce Liptovská Mara, v ktorom nájdete fragmenty pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. storočia. Ak prejdete do hornej časti areálu múzea, objavíte funkčnú trať Považskej lesnej železnice. Tá tu bola presťahovaná z Liptovského Hrádku (pre verejnosť otvorená od októbra 2018).

Demänovská ľadová jaskyňa

Poďte sa v lete schladiť aj na toto krásne miesto. Jaskyňa predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň. Oceňovaná je hlavne výskytom trvalej ľadovej výplne, mohutnými a bizarnými tvarmi podzemných priestorov, bohatou históriou aj vzácnou jaskynnou faunou. Ale nechajme hovoriť správcu…

„Vzhľadom k predchádzajúcim slabým zimám došlo k masívnemu úbytku ľadu v Demänovskej ľadovej jaskyni. Úbytky ľadu za posledných viac ako 10 rokov v letnom období sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime.  Jaskyňa sa vplyvom dopadov klimatickej zmeny dostala na minimum ľadovej výplne za posledných približne 70 rokov. V súčasnosti sa ľad vyskytuje len v najnižšej časti jaskyne, avšak iba podlahový. Ľadové kvaple a stĺpy v jaskyni teraz neuvidíte. Obdivovať ich môžete len na starších fotografiách. Stále dúfame, že prídu aj lepšie časy a že nie sme jedni z posledných ľudí, ktorí v jaskyni videli ľad.“

Ide o druhú najväčšiu ľadovú jaskyňu na Slovensku. Nebavíme sa o žiadnej turistickej novinke, vie sa o nej už od stredoveku. Pre bežných návštevníkov bola sprístupnená na konci 19. storočia. Pozostáva zo štyroch poschodí a celkovo evidujeme dĺžku viac ako dva a pol kilometra. Počas jej návštevy prejdete okolo 850 metrov. Miestne kvaple a vodopády sa v súčasnej podobe vyskytujú niekoľko storočí. V minulosti jaskyňu sprevádzali rôzne zaujímavé historky. Napríklad sa verilo, že tu žijú draky, preto dostala názov Dračia jaskyňa.

Demänovská jaskyňa slobody

13 km južne od Liptovského Mikuláša sa nachádza ďalšia jaskyňa. Tú Demänovskú slobody nájdete na pravej strane Demänovskej doliny, len niekoľko kilometrov pod známym lyžiarskym strediskom Jasná. Bavíme sa o severnej strane Nízkych Tatier, ktorý disponuje najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. V jaskyni nájdete bohatú sintrovú výplň rozličných farieb, čarokrásne jazierka či tajuplný tok Demänovky. Ide o najpopulárnejšiu a najviac navštevovanú jaskyňu na Slovensku.

Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Dlhý okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C.

Tradičný okruh vám umožní prehliadku najzaujímavejších priestorov systému Demänovských jaskýň, sprístupnených od 5.5.1933. Unikátne sintrové formy, podzemná rieka Demänovka, krasové jazierka a typické riečne modelované chodby a stropné korytá. Vo vyšších úrovniach steny, pukliny a stropy zdobené bohatou kvapľovou výzdobou. Zastávky sú na najzaujímavejších miestach s odborným výkladom, zameraným na genézu a históriu jaskyne s popisom jednotlivých častí.

K Tradičnému okruhu je pričlenená časť: Veľký dóm – najrozmernejší podzemný sprístupnený priestor na Slovensku s podzemným riečiskom a mäkkým čistobielym sintrom. Druhá časť – Ružová sieň a Kráľova galéria, časť morfologicky najpestrejšej výzdoby v DJS, unikátne jaskynné lekná a jazerné špongiovité tvary, jaskynné perly a množstvo tvarov sintrovej výzdoby po celom úseku tejto časti.

Navštívili ste už aj vy nejaké krásne turistické atrakcie Liptova? Podeľte sa so svojimi zážitkami v diskusii pod článkom na Facebooku pivných kúpeľov Maravar sídliaceho v Penzióne Mara v Liptovskom Trnovci.

Ostatné články